Smak i klimat Gdańska, czyli restauracja na Garnizonie

Piszemy o wszystkim, na czym się znamy: imprezy okolicznościowe, sale konferencyjne, szkolenia, przerwy kawowe i spotkania biznesowe. Zakładając, że nasz blog przeznaczony jest dla przyszłych i obecnych klientów, piszemy o kwestiach praktycznych i technicznych – staramy się odpowiadać na pytania, które na pewno się pojawią. Dziś jednak napiszemy co nieco o sobie.

Nowe odkrycia. Gdzie zjeść w Gdańsku?

Każde miasto turystyczne spotyka wcześniej czy później ten sam niewesoły los. Lokale powstają, padają, ceny rosą, jakość spada. Naszym celem jest kontynuować tradycję i trwać. Zapewniamy więc nastrój najwyższej jakości. Progres – restauracja na Garnizonie – to po prostu wybór optymalny, niezależnie, czy celem jest szybki obiad po południu, czy elegancka kolacja. Pytanie tylko, jak znaleźć bistro w Gdańsku, które sprosta każdemu.

„Coś dobrego – coś ciekawego”. Garnizon, który łączy gusta

Fakt, że nasza obsługa to obywatele świata, różne historie i inne podejścia przekłada się nie tylko na niesamowitą atmosferę. Menu Progresu prezentuje szeroki światopogląd. Od ujęć tradycyjnych dla tych, którzy chcą „po prostu coś dobrego”, po propozycje otwarcie eksperymentalne – dla tych, którzy pragną spróbować czegoś interesującego.

Menu ulega zmianom. Na czas powstawania naszego artykułu na pewno pochwalić należy się tatarem wołowym (coś dobrego) i tatarem arbuzowym (coś interesującego – i dla wegan, tak przy okazji) w ramach przystawek. Z dań pierwszych polecamy klasyczny chłodnik lub ekstrawagancką zupę homarową. Z dań głównych popularnością cieszy się i zawsze będzie się cieszył filet z łososia – natomiast absolutnym klasykiem są serwowane przez bas burgery. Aby udowodnić tezę o tym, że restauracja Progres jest dla każdego pragniemy dodać, w menu znajdują się także propozycje dla dzieci.

Last modification: Wt 20 Wrz 2022